Syfon – jak przepchnąć?

Kanalizacja to system urządzeń składający się z rur, koryt, kolektorów służących do odprowadzania ścieków oraz wód opadowych. Żadne urządzenie nie będzie funkcjonować od syfonu, czyli zamknięcie wodne instalacji kanalizacyjnej.

Syfon – zasady działania i udrażniania

przepychanie rurSyfon to układ rur odprowadzających zużytej wody i zabezpiecza przed dostaniem się nie przyjemnych gazów z miejskiej kanalizacji do pomieszczenia. Urządzenie te montowane jest pod umywalka, wanna lub brodzikiem. Działanie syfony można wyjaśnić na przykładzie podłączenia umywalki. Zużyta woda do mycia np. rąk, naczyń itd., zostaje odprowadzona z umywalki do pionu kanalizacyjnego budynku, gdzie następnie do przykanalika, a stamtąd do np. miejskiej sieci kanalizacji lub do przy domowego zbiornika bezodpływowego (szambo). Jednak czasami cały ten system zawodzi w wyniku zapchania się syfonu. Przyczyną jest wrzucanie np. resztek pożywania, w szczególności tłuste, stałych odpadów, takich jak: kości, wata lub gruz, piasek i środki agresywne chemicznie. Są dwa sposoby na przepychanie rur za pomocą. Pierwszy polega na kupieniu środku udrażniania lub przepychania rur. Następnie należy zagotować na 1 saszetkę 0,5 litra wody i wlać do zlewu i wsypać zawartość środka. Następnie odczekać od 5 do 15 minut i następnie zalać ponownie bieżącą wodą. Jeżeli w wyniku tego działania, dalej woda nie spływa, należy odkręcić syfon. By dokonać to należy wziąć puste wiaderko i podstawić pod syfon, by woda i nieczystości w nim zgromadzone mogły gdzie spłynąć po odkręceniu syfonu. Następnie po przeczyszczeniu syfonu należy go z powrotem przykręcić i np. umywalka być dalej gotowa do działania.

Każdy mieszkaniec własnego domu lub mieszkania miał do czynienia z sytuacją zatkania się syfonu. W tym celu nie trzeba wołać hydraulika w celu udrożnienia rur. Wystarczy tak jak powyżej postępować a sprawa ta zakończy się pomyślnie.